Sklizeň zimolezu i brzký letní řez

I když předpověď počasí na tento víkend nebyla velmi příznivá, mělo pršet celou sobotu, nakonec to dopadlo docela dobře. Ráno to sice vypadalo na déšť, ale alespoň jsem se trochu vyspala a zapnula pračku. Celou dobu jsem však spekulovala, zda jít či nejít do zahrady. No a když jsem pak uviděla na STV profesora Hričovského, jak stříhá stromky, už jsem to nevydržela. Vzala jsem klíče od auta a za chvíli jsem už byla v zahradě.

Jak jsem již psala, prvním ovocem zrajícím v mé zahradě je zimolez kamčatský. První zralé plody jsem ochutnala už minulý týden. Byly výborné. Mají však jednu nevýhodu, velmi rychle dozrávají a potom z keříčku i rychle opadávají. A tak byl dnes na sběr nejvyšší čas.

první jahody Přestože úroda zimolezu nebyla velká, po trošce se dostalo doma každému. Zvlášť, když se přidaly už i první jahůdky. Všem chutnalo. A protože jednu strávníčku, mou milou dceru, máme momentálně ve škole na koleji, její díl putoval do mrazničky. Když se po zkouškách vrátí domů, určitě se potěší, že jsme na ni mysleli.

A co jsem ještě stihla dnes na zahradě?

Za tři hodiny toho bylo docela dost. Udělala jsem časný letní řez na mladé jablonce a švestkách, i první letošní postřik révy proti peronospoře a padlí. A jelikož jsem dnes měla i posilu, byly mě navštívit syn s přítelkyní, stihli jsme přihnojit a okopat i kvetoucí balkónové rajčata.

Ubývající Měsíc je na hnojení ideální čas. Proto jsme přihnojili i nově vysázené skalničky a modrou hortenzii. Na vřesy a vřesovce jsem použila půdní přikyselovač. Taky na rododendron a libavka. Už loni jsem používala tuto novinku a mým kyselomilným rostlinám se dařilo mnohem lépe než předtím.

Nový střih nedostali jen jabloně a švestky, ale i panašovaný žluto-zelený brslen ve tvaru stromečku. Naposledy jsem ho stříhala loni já, ale teď jsem poprosila synovu přítelkyni, jestli by mi s tím nepomohla. Nejprve se toho trošku bála, ale šlo jí to pěkně od ruky. A tak byla o malou chvilku z rozcuchané korunky úhledná koule.

Výhody letního řezu jabloní a švestek

 zdravá větvička švestky
zdravá větvička švestky

Nevím jak u vás, ale v mé zahradě se v těchto dnech velmi daří mšicím. Postřik velmi používat nechci. Viděla jsem ale, že mšice jsou nejvíce na koncích větví. Využila jsem tedy letní řez a zkrátila větvičky i s napadenými listy. Tím jsem se elegantně zbavila škůdců a zároveň upravila korunky do požadovaného tvaru. Tento způsob lze využít i tehdy, když jsou stromy napadené padlím. Poznáte to podle toho, že většinou také na koncích větviček objevíte bílý poprašek. Jakoby jemnou mouku. To je padlí. Když odstraníte napadené konce větviček, nemusíte dělat ani postřik a onemocnění se bez problémů zbavíte.

Léto je sice podle kalendáře ještě daleko, ale s letním řezem ovocných stromků můžete začít hned. Odměnou vám bude nejen bohatá a zdravá úroda bez chemie, ale i pěkný vzhled celé vaší zahrádky.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..