Saltimbocca: Italská jednohubka, která vám sama skočí do pusy

Laici si při vyslovení sousloví italská kuchyně vybaví především pizzu a špagety. Zasvěcenější milovníci slunné Itálie ale dobře vědí, že zúžit italskou kuchyni pouze na tyto dvě položky by byl neodpustitelný hřích. Vždyť obsahuje tolik pestrých vůní a chutí! Jedním z typických jídel je pravá italská saltimbocca. Vychutnat si ji patří mezi skutečné kulinářské zážitky.

Pochoutka s kořeny v Brescii

Možná se pozastavíte už nad samotným názvem pokrmu. Co vlastně znamená? Příjemně znějící slovíčko se překládá jako saltare in bocca, tedy „Skoč do pusy“. Určitě vám při tomhle volném a trošku komickém překladu vytane na mysli česká jednohubka. Ano, i v tomhle případě se jedná o malé drobné jídlo k zakousnutí, jakýsi pamlsek pro radost. Pochází z lombardského městečka Brescia na severu Itálie. Dnešní podobu jí dal Řím na konci 19. století.

Ochutnejte římský originál

Budete-li pátrat po variacích tohoto pokrmu, setkáte s mnoha u nich. Ovšem Italové, kteří své domácí kuchyni opravdu rozumí, vám představí jednu jedinou saltimboccu. Tu, kterou považují za pravou. Už někdy před padesáti lety se sjednotili na její podobě, aby tím dali za vyučenou různým kuchařským neumětelům a napodobitelům. V současnosti si na saltimbocce můžete pochutnat hlavně v oblasti kolem Říma – Saltimbocca alla Romana je zkrátka ta nejlepší, ale oblíbily si ji i mlsné jazyky cizinců. Připravují ji na jihu Švýcarska, v Řecku i Španělsku.

V otázce surovin nedělejte kompromisy

Italští kuchaři jsou typičtí tím, že si zakládají na kvalitních domácích surovinách. Nejinak tomu bude i v případě saltimboccy. Vyberou si k její přípravě ty nejkvalitnější plátky pocházející z telecí panenky, dále tu nejlepší parmskou šunku a samozřejmě nesmí chybět čerstvá vonící šalvěj. Pokud chcete zažít chuť opravdové saltimboccy, neměli byste dělat kompromisy a sehnat si telecí svíčkovou, byť ji třeba někde nahrazují vepřovou panenkou nebo kuřecími prsíčky. Telecí panenku seženete i u nás, i když to, pravda, možná bude trochu náročnější. Ale lahodné chuti se musí obětovat trochu snahy.

saltimbocca

Potřebujete trochu pečlivosti a umu

Jak se s přípravou pokrmu popasovat? Možná vás překvapí, že to není nijak složité. Bez trochy pečlivosti a kuchařského umu se ale neobejdete. Co budete na saltimboccu pro čtyři labužníky potřebovat?
400 g telecí panenka – svíčková
80 g parmské šunky
100 ml suchého bílého vína – stylově volte italské
Asi 10 čerstvých lístků šalvěje
2 ks polévkové lžíce másla
1 ks špetku soli
1 ks špetku pepře
1 ks polévková lžíce hladké mouky

Rychlovka pro mlsné jazýčky

Z telecí svíčkové nakrájejte plátky široké asi půl centimetru. Vložte je mezi dvě potravinářské fólie a lehounce rozklepejte. Vyjměte z fólie a na každý plátek masa položte půlku plátku parmské šunky a lístek šalvěje. Některé verze doporučují obalit druhou stranu plátku masa (tu, kde není šunka a šalvěj) lehounce v hladké mouce. Vše spíchněte párátkem, jako byste maso prošili. Na pánvi rozpalte máslo a vložte na něj plátky. Nejprve asi 2 minuty osmahněte stranu se šalvějí a během smažení horní stranu telecího plátku zlehka osolte. Poté maso obraťte a smažte 2 minuty i z druhé strany. Jakmile se opeče, mírně ho podlijte vínem. Pánev stále zahřívejte a vyčkejte, až se víno odpaří. Pokrm odstavte z plotny a ponechte ještě 2 minuty odpočívat. Opatrně vyjměte párátka a můžete servírovat. Výbornou a zdravou přílohou je například vařený zelený hrášek.

Připomeňte si neopakovatelné zážitky

Saltimbocca s dobrým suchým vínem, malá ristorante někde uprostřed Říma, žhnoucí slunce, letní romantika, co víc si přát? Zkuste nejprve originál pokrmu ochutnat na italských cestách. Takové zážitky jsou neopakovatelné, zvláště, když je prožijete s přáteli či partnerem. Po příjezdu domů si pak můžete neopakovatelnou chuť připomenout…

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..