Rostliny u silnic obsahují olovo

Kolem mnoha cest rostou ovocné stromy. V létě lákají nasbírat si ovoce, při cyklistickém výletě na venkově jsou příjemným osvěžením. Při cestách rostou i mnohé bylinky, které můžeme využít na čaje a léčebné kúry. Doporučení na některé z nich najdeme často v televizních magazínech pro zahrádkáře a o zdraví. Ale téměř vždy s upozorněním, že bylinky se nedoporučit sbírat u silnic, protože obsahují olovo. Skutečně?

Sbírat bylinky u cesty je pohodlné. Vyrazíme autem za město, zaparkujeme na prvním místě, kde netvoříme překážku silničního provozu a můžeme vystoupit a začít sbírat. Ať už bylinky proti kašli, proti rýmě, proti bolesti kloubů nebo jen pro chuť na odpolední čaj.

Proč nás v TV reportážích varují před olovem?

Protože se zapomněli autoři těchto poznámek v minulém století. Tehdy se olovo, či spíše jeho sloučeniny, přidávali do benzínů, aby změkčovali nárazy ventilů spalovacích motorů na sedla v hlavě motoru. A ve výfukových plynech se olovo dostávalo do ovzduší a usazovalo se na všem kolem silnic. Včetně rostlin. Zda se dostávalo i do rostlin samotných, nebo zůstalo jen na povrchu se dnes už asi nedozvíme. No bylo skutečností, že jsme při jejich konzumaci sloučeniny olova mohli dostat do svého těla.

No od devadesátých let začalo být problémem tankovat u nás olovnatý benzín. Nabízelo ho stále méně a méně čerpacích stanic, až se přestal vyrábět úplně. Majitelé starších automobilů, kteří je chtěli stále provozovat, přidávali do benzínu speciální přísadu, prodávanou v malých lahvičkách, nebo nechali vyměnit hlavy motorů za nové s měkkými sedly ventilů. Nebo byly stará auta z provozu vyřazeny úplně.

byliny

Faktem zůstává, že olovo se v palivech nepoužívá už dlouho. Opravdu dlouho. A toto by si mohli konečně uvědomit i popularizátoři bylinek. Neboť pak vypadají před kamerou jako idioti, když varují sběrače před olovem. V blízkosti cest mohou být ovocné stromy a bylinky znečištěné, nasedaným prachem, ale určitě ne kontaminované olovem. Určitě je dobře sbírat bylinky nebo ovoce jen na opravdu málo frekventovaných cestách nebo raději dále od silnic, ale bylo by správné uvést pravý důvod. Neházet vše na olovo, které je v tom tentokrát nevinně.

Takové varování svědčí jen o tom, že bylinkáři zamrzli v minulém století. Nejsou otevření novým myšlenkám, nevnímají změny kolem sebe. Nevšimli si, že se svět kolem nich mění. Je fajn, že udržují znalosti babiček a předchozích generací v povědomí a předávají je mladé generaci. Jen by tyto vědomosti neměly být zatíženy nepravdami. Snižují tím hodnotu informací a snižují kredit svůj i ostatních lidí s bohatými zkušenostmi přírodní léčby. A to je škoda.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..