web analytics
Dub 212013
 

Konečně se nám oteplilo. Pohyb nastal i v naší zahrádkářské osadě. Ještě nedávno prázdné parkoviště je najednou plné aut. Každý spěchá s poslední úpravou půdy a sázením. No sekačky ještě neslyšet. A nebylo slyšet ani tu mou. Přesto můj trávník dnes dostal první jarní sestřih.

Ještě před nedávnem jsem svou zahradu sekala čtyři, někdy pět krát do roka. Pro benzínový vyžínač nebyla ani vyšší tráva žádný problém. No když se mi objevily bolesti páteře, prudké pohyby při startování, ale i výkyvy do stran při sečení, jsem musela co nejvíce omezit. Jak však sama žena udrží zahradu přesto upravenou?

 moje skalničky

moje skalničky v květináči

Jelikož elektřinu v zahradě nemám, ani elektrická sekačka nepřicházela v úvahu. Vyřešila jsem to minulý rok. Objednala jsem si ruční vřetenovou sekačku. Možná si řeknete, že práce s ní musí být namáhavá, ale opak je pravdou. Pokud si trávu nenecháte narůst příliš, sekáte sice častěji, ale samotné sekání jde snadno a poměrně rychle. No a pokud máte zahrádku v mírném svahu jako já, z kopce to není o nic těžší, než když tlačíte dětský kočárek. A samozřejmě na kanystr s benzínem můžete klidně zapomenout.

Na dnes jsem si sekání vůbec neplánovala. Původně jsem jen chtěla vysadit pár nových skalniček. No když jsem se zahleděla na můj trávník, teda vlastně to, co z něj po zimě zůstalo, nedalo mi to. Vybrala jsem tedy ruční sekačku a za hodinu bylo hotovo. Nádhera.

švestka Miluji ten pocit, když si něco naplánuji, i to udělám, no stihnu ještě cosi navíc. A dnes se mi toho podařilo zvládnout opravdu dost. Kromě výsadby skalniček a sečení trávníku jsem stihla ještě i rozvěsit bílé lepové destičky do korun mých švestek. Bylo právě načase. Vždyť už o několik dní budou kvést a mouchy pilatky a pilatky třeba přilákat mnohem dříve, aby pak nenapadli malé plůdky. Neboť švestky s červíky nejsou zas až takovou pochoutkou.

  2 komentářů na “První sečení v mé zahradě”

 1. Google Chrome 47.0.2526.111 Google Chrome 47.0.2526.111 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/47.0.2526.111 Safari/537.36

  Ve vzeslem pazitu se take zacnou objevovat plevele . Jednolete druhy castym kosenim samy ustoupi, vytrvale rostliny je treba bud vypichnout rucne i s podzemni vytrvalou casti, nebo muzeme pouzit chemii – selektivni herbicid . Pri kazdem seceni travnik prihnojime dusikatym hnojivem s pridavkem vapniku . Dalsi pece zavisi na rocnim obdobi a kazdorocne se opakuje.

  • Firefox 49.0 Firefox 49.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:49.0) Gecko/20100101 Firefox/49.0

   To, čemu říkáte „plevel“ jsou krásné kytky a často i léčivé, jen blázen by je ve svém trávníku likvidoval. Co máte například proti sedmikráskám? Proč na to používat chemii? Ani hnojení není potřeba, když nesečete trávník na golfovou výšku. Anglický trávník nemá v permakulturrní zahradě místo. Je bláznovství sekat trávu, protože je vysoká, pak ji hnojit, protože je posečená a zalévat, aby rostla, a pak ji sekat, protože vyrostla.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..