Namísto sjednocení kvality potravin EU nařídila sjednocení jejich porovnávání

Lidé, kteří měli možnost při cestách do Německa a Rakouska nakupovat v jejich obchodech, už dávno tvrdili, že prací prášky, drogerie ale i mnohé potraviny z vnějšku jsou lepší, než ty u nás prodávané. A ne pouze obecně, ale týká se to i takových, které jsou na obou stranách prodávané jedním výrobcem ve stejném obalu. Zkrátka že my kupujeme často za vyšší cenu nižší kvalitu. Situace přerostla v stížnost vlád Višegrádské čtyřky v Bruselu. Výrobci se ohradili a Brusel zasáhl. Co se změní?

Když ženy tvrdí, že pracím práškem dovezeným z Rakouska vyperou prádlo lépe, než stejným pracím práškem, koupeným v našich obchodech, můžeme jim věřit, ale nemusíme. No pokud zůstává stejná pračka, stejná voda, dokonce i elektřina je stále stejná a také prádlo nebo oděvy jsou stejné a pravděpodobně stejně znečištěné, cosi na tom asi bude. Když to tvrdí velké kvantum žen a jsou ochotné vláčet těžké krabice, je třeba se tím zabývat.

Kdysi jsem v jednom velkoobchodě objevil dvě různá balení jedné a té samé instantní kávy v 200 gramovém balení. Jeden druh za sníženou cenu. Jaké bylo moje překvapení, když jedna neska byla z Maďarska, druhá z Polska a každá měla jiné složení, ale stejné obaly na přední straně. Koupil jsem obě, doma porovnával, každá chutnala trochu jinak. Podotýkám stejná varná konvice, stejné šálky, stejné lžičky, stejné množství kávy i stejná voda. Dnes už si nepamatuji, která z těch káv mi chutnala víc.

Byly časy, kdy jsem mohl byt v Rakousku alespoň jednou týdně. Kromě tankování nafty, která byla rozhodně lepší a také levnější (vždyť je vyrobena z norské ropy ne z ruské, jako u nás) jsem si občas skočil do prodejny nejen potravin ze stejné sítě, jako nakupuji u nás. Kromě toho, že měli i odlišné výrobky, měli i unifikované. Za stejné peníze jsem mohl koupit větší balení a nemohl jsem si nevšimnout i odlišné složení, uváděné na obalu.

Suma sumárum, nejsem odkázán na zprávy na sociálních sítích, na média. Mám vlastní zkušenost i zkušenost lidí, které dlouho znám. A jsem přesvědčen, že identické výrobky u nás a „na Západě“ mají jiné složení.

Má odlišné složení znamenat nižší kvalitu?

Obecně je to takto prezentováno. A výrobci se brání, že složení výrobku odráží preferenci chutí spotřebitelů v jednotlivých zemích.

No pokud jsem „spotřebitel“, tak přestávám být zákazníkem takové společnosti. Když si producent nebo obchodník nechce uvědomit, že nejsem pouhý „spotřebitel“ nebo „odběratel, ale že jsem ten, kdo si vybírá, komu dá své peníze, tak nedostane moje peníze. Já nejsem povinen spotřebovat nebo odebrat to, co on nabízí. Na slovo „musíš“ jsem velmi alergický! Ještě stále je na výběr z množství i malých výrobců a obchodníků, abych uměl dát najevo, co si o praktikách některých firem myslím.

Ale pojďme zpět k složení výrobků v Evropě. Bývalý slovenský ministr v televizní debatě položil otázku, zda je tou pravou Coca-cola z Rakouska, která je slazená cukrem nebo ta ze Slovenska, slazená izofruktózou. Redaktor mu nevěděl odpovědět. Přiznám se, že v té chvíli ani já. Ale dozvěděl jsem se, že v Rakousku sladí colu cukrem proto, že v době zavádění její výroby fruktózový sirup u nich neexistoval (nebyl schválen?). A že americký originál není slazený cukrem, ale izofruktózou.

Takže tu pravou colu mají Slováci, chudáci Rakušané jsou odkázáni na plagiát. 😉
Já už dlouhá léta takové nápoje nepiju, ale pokud bych si měl vybrat, tak bych si dal raději sklenici coly s cukrem, protože má nižší glykemický index, než fruktózový sirup. Méně by to zacvičilo s mými pocity hladu a méně by to zakývalo s množstvím a velikostí mých tukových buněk. Ale protože si držím svoji váhu zcela cíleně paleo stravováním, colu jednoduše nepiju a její složení mě tedy netankuje.

Další reportované odlišnosti byly i v čokoládových pomazánkách na chléb nabízené světovým výrobcem. V Itálii a Německu byly zcela jiné od těch „našich“. Méně originální suroviny, která je obsažena v názvu, více cukru a syrovátky, tedy náhražky. Možná opravdu mají lidé v jiných zemích jiné chutě, i když se to příčí chápání multikulturalismu, jak nám to vtloukají poslední roky do hlavy 😉

Ale o to nejde. Já si myslím, že má-li jednou výrobek jednotný obal i název, musí mít jednotný obsah. Kdekoli na světě. Pokud se pod stejným obalem nacházejí rozdílné výrobky z hlediska složení a při potravinách i výživových hodnot, je to podvod.

Výrobky by měly mít jiný název, jiný obal.

A přesně na toto upozorňovali i naši vládní představitelé. To, že jiné složení „identického“ výrobku pro Východní trh může mít i důsledky v nižší kvalitě se přidalo jako „informační šum“. A vlády požadovali, aby Velký Bratr, ehm, Evropské struktury v Bruselu zasáhly. Aby donutily výrobce produkovat i pro Východ zboží identické kvality, jako produkují pro sebe.

Zde bych se zastavil. Nemyslím si, že je věcí nějaké vyšší moci vyšší vlády, nutit výrobce balit různé výrobky do různých obalů. Myslím si, že národní vlády by měli mít moc to uhlídat, ukontrolovat a trestat. Ačkoli i pravidelnými nepříjemnými kontrolami všeho u řetězců, které prodávají takové „falšované“ výrobky občanům Východní kategorie. Pokud tu moc nemají, nejsou to suverénně vlády, nejsme občany suverénního státu a musíme vzít věci do svých rukou. Bojkotovat takové výrobky.

Právě v tom síla každého jednoho zákazníka. Máme moc každý den při nákupu rozhodnout, komu dáme naše peníze a jaké zboží si za ně chceme koupit. Pokud je některý výrobek nekvalitní nebo má nižší kvalitu, než se nám snaží výrobce namluvit, nechme ho v regálu.

A co na to Evropská unie?

Vyčlenila z rozpočtu (tedy peněz nás daňových poplatníků – jak nás zvyknou dehonestovat) milion eur na sjednocení metodiky kontrol výrobků. Mně to připadá, jako kdyby chtěli umlčet kritické hlasy tím, že od nynějška budou uznávat pouze rozdíly zjištěné předepsaným způsobem. Je to jako když nafilmujete zloděje ve vašem domě, ale neřekli jste mu dopředu, že bude filmovaný, tedy nelze takový důkaz použít před soudem.

Evropská centrální vláda tak dala najevo, že ji nezajímá stejná kvalita potravin a jiných produktů ve Střední Evropě ve srovnání s tou západní. Že jí nejde o skutečné blaho či zdraví všech obyvatel. Že je na straně kapitálu a velkoproducentů.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..