Klasické pokrmy: Proč se mi nedaří upéct koláč stejně, jak ho dělala babička?

Opatrujete jako poklad rodinný recept a máte pocit, že když se do přípravy takového pokrmu pustíte, nějak už to není ono? Zkrátka se vám nedaří dosáhnout té chuti, kterou si pamatujete z dětství? Příčinou je vývoj nejenom našich chutí, ale také surovin.

Dnes sledujeme moderní trendy

Jak vařit klasická jídla alá naše babičky tak, aby vyhověla zdravějšímu životnímu stylu? Chceme přece sledovat moderní trendy v kuchyni a vařit s menším podílem tuku a cukrů a větším podílem zeleniny a přitom nezapomenout všechno dobré, co nás naučily naše babičky. Především musíme uvést na pravou míru časté tvrzení, že kuchyně našich babiček byla nezdravá. Naopak naši předkové jedli v mnoha případech zdravěji než my. Jak to?

Masité pokrmy se servírují jenom občas

Maso v dobách babiček bylo na jídelním lístku jenom občas, třeba jednou za tři dny. Šlo spíše o sváteční jídlo. Pokud šlo o tučné maso, vařilo se pro celou rodinu, takže na jednu husu se sádlem se nakonec sešlo třeba šest lidí. Ve velké míře se jedly nejrůznější kaše, třeba z jahel nebo pohanky, kde o jejich prospěšnosti zdraví nemusíme vůbec pochybovat. Babičky většinou byly zvyklé při vaření vystačit s málem a nakrmit spoustu hladových krků za málo. Vsadily na jednu základní surovinu, kterou dochutily. V zásadě jedinými kalorickými bombami byly moučníky.

Vsaďte na poctivé suroviny

Jak vařit dnes podle našich babiček? Především vsaďte na poctivé základní suroviny. Ukážeme si to na úplně nejobyčejnějším jídle, bramborách uvařených ve slupce. Především si vyberte kvalitní odrůdu brambor, vyzkoušejte si, která vám bude nejvíce chutnat. Do hrnce při vaření potom přidejte kromě kmínu i bylinky a stroužek česneku. Brambory získají chuť a vůni. Potom stačí postavit misku kouřících brambor na stůl, každému strávníkovi lehce osolený tvaroh a dobré jídlo je na světě.

S dobrým jídlem ušetříte

Problém ale je, když nemáte kvalitní výchozí surovinu. Nevýraznost chuti musíte dohánět nejrůznějším umělým kořením. Pořídit kvalitní suroviny pro kuchyni po vzoru našich babiček ale můžete i v supermarketu, jenom je nutné si pečlivě vybírat. Nebrat to nejlevnější, co se nabízí. Rozdíl je často pár korun a výsledek je úplně odlišný a vyplatí se. Kvalitního jídla sníte méně a pochutnáte si na něm, nejde o prázdné kalorie z náhražek. Nebudete mít po dvou hodinách potřebu luxovat ledničku, protože budete sytí. Takže ušetříte.

Sázka na prověřenou kvalitu

Ovšem dobře uvařit ze současné nabídky surovin není problém, musíme si ale umět vybrat. Tajemství spočívá v poctivosti surovin. Je lepší vybrat dobře vykrmené kuře z místní farmy, než levnější z velkochovů. Proč Italům stačí k těstovinám jenom rajčata, česnek a olivový olej? Protože dávají přednost svým vlastním kvalitním těstovinám, které si sami vyrábějí, používají vyzrálá rajčata, kvalitní česnek a olej. Jak zachovat chuť klasických tradičních jídel i v současné době? Volit jenom prověřené suroviny se zárukou kvality. Maximum věcí si připravovat doma.

Na vině mohou být suroviny

Pokud vám vaše babička předala skvělý recept na bábovku a vám se přes mnoho marných pokusů ne a ne podařit upéct sladkost stejné kvality, nemusí být nutně na vině jenom vaše kuchařská nešikovnost. Kvalita mouky není na stejné úrovni jako před padesáti lety, kdy se ji vaše babička učila péct. Změnily se odrůdy pšenice, které se pěstují, i technologie jejího zpracování. Stejně tak kvalita dalších surovin jako třeba másla, je jiná. Proto i těsto má jiný charakter a zákonitě i výsledek pečení vypadá trochu jinak než kdysi. Vycházet je třeba i z toho, že tehdy lidé dávali přednost hutnější kuchyni.

Léta praxe nám ukážou cestu

I tradiční české recepty je potřeba přizpůsobovat moderní době. Tím ovšem nemám na mysli nahrazování původních ingrediencí ála Babica, kdy z dobrého receptu nakonec vznikne naprostý paskvil, ale jednoduché rady a triky, které si vyzkoušíme sami. Platí o nich, že nejlepší jsou ty, které si prověříme lety praxe. Právě proto jsou tak cenné recepty po babičce. Patří k opravdovým rodinným pokladům, které si můžeme na základě svých zkušeností doladit. Ostatně i vaše babička si po své předchůdkyni recepty dozajista upravovala.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..