Jak vznikala moje německá kopa alias pahorkový záhon

Pokud jsem vás předchozím článkem inspirovala a chtěli byste si i vy založit svou vlastní německou kopu, nabízím vám sérii fotografií, jak jsem postupovala já.

 

 

 

Vytvořit německou kopu u mě v zahradě nebylo až tak složité. Teorii jsem měla v podstatě nastudovanou, nějaký materiál také v zahradě byl, jen kmeny stromů, vlastně již palivové dřevo, a tlustší větve, jsem si musela pořídit.

německá kopa

německá kopa

německá kopa

Správná poloha – základ úspěchu

I když mě už svědily ruce a chtěla jsem mít kupu rychle hotovou, důležité bylo vybrat pro ni správné místo. Nejlépe na slunci. Navíc samotná kopa měla směřovat ze severu na jih. A že takové místo bylo v mé zahradě jen jedno, začala jsem kopat základ přímo uprostřed trávníku. Mělo to však své výhody. Celé velké trsy trávy spolu s kořeny, které byly nutné k převrstvení materiálu v kupce, jsem měla hned k dispozici.

německá kopa

německá kopa

Od kmenů stromů až po jemný kompost

Vykopán základ široký cca 1 metr, dlouhý cca 3 metry a hluboký cca 20 cm, jsem vystlala vrstvou kartonu. Za jedno to zabrání prorůstání plevele a za druhé karton uvnitř kopy zajistí vlhkost potřebnou pro postupné rozkládání materiálu v jednotlivých vrstvách. Na karton jsem uložila vrstvu nejhrubšího dřeva. Pak jsem pokračovala hrubšími větvemi a později tenčími větvemi. Po tenké vrstvě kartonu následovala vrstva vykopané trávy kořeny směrem nahoru a hrubý nezpracovaný kompost, do kterého jsem ještě předtím zapracovala granulovaný urychlovač kompostu. Úplně poslední vrstvu tvořil ten nejjemnější materiál, jaký jsem v zahradě našla. Kompost z nejspodnější části kompostovací nádoby.

německá kopa

německá kopa

německá kopa

Hotovou krechtu jsem ještě ten den i osadila. Jako první na ní našli své místo sazenice rajčat a papriky, ale i několik kořenů jahod. A protože je teprve brzké jaro a stále hrozí přízemní mrazíky, jako ochranu jsem použila dvoulitrové plastové láhve a mulč v podobě slámy. Takto budou čerstvě vysazené rostliny chráněné nejen před pozdními jarními mrazíky, ale i před vysycháním, pokud by byly sluneční paprsky příliš silné.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..