Jak se pozná slepák – jednotlivé příznaky

Slepé střevo nebo-li apendix je velmi úzká část (můžete si ho představit jako ocásek), který ústí do tlustého střeva. Tento orgán nemá v lidském organismu žádný význam. Je ale nutné vědět, že pokud dojde k jeho zánětu, může dokonce člověka ohrozit na životě. Právě z toho důvodu si v tomto článku popíšeme všechny příznaky zánětu slepého střeva a pomůžeme vám tak toto onemocnění rychle rozpoznat.

Akutní a chronický – oba jsou nebezpečné

Zánět slepého střeva existuje ve dvou formách. Je to zánět chronický – tedy dlouhodobý. Bolesti jsou v tomto případě vleklé – mohou trvat i několik měsíců. Druhým typem je zánět akutní. V tomto případě dojde k ucpání apendixu a příznaky se rozvíjí v několika dnech. Oba typy zánětu potřebují odbornou lékařskou péči.

Hlavní příznaky zánětu slepého střeva

Mezi hlavní příznaky zánětu slepého střeva patří bolest v oblasti pupku, která se postupně přesouvá do oblasti pravého podbřišku. Bolest břicha může být velmi intenzivní až křečovitá. Pokud je silná, signalizuje velký zánět a je potřeba ji rychle řešit. Břicho je také velice citlivé na dotek. Dalším typickým příznakem jsou pocity na zvracení. Dostavuje se také zvýšená teplota – i nad 37,5°C. Dalším příznakem je zácpa a nadýmání. Člověk také trpí nechutenstvím. Člověk postižený tímto zánětem má výrazně zrychlený tep.

Jak jednat?

Nejdříve je třeba pacienta zklidnit a bolest zmírnit. Pomůže například poloha na zádech s pokrčenými nohami. Tato poloha může zmírnit i velmi intenzivní bolest břicha. Pokud je toho pacient schopen, je třeba ho dovézt k lékaři. Pokud ne, zavolejte záchrannou službu. Může dojít i k protržení střeva, což je stav ohrožující na životě. Lékaři dnes léčí zánět slepého střeva i léky. Pokud to ale nejde nijak, je nutné provést operaci a střevo odstranit.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..