web analytics
Kvě 032013
 
rajčata

Ještě je jen konec dubna, ale slunce už hřeje jako v létě. I mé balkónové rajčata si jaksi pospíšili. Už v březnu měli za oknem v ložnici první kvítky. Když se však objevil první plůdek, malé rajčátko, padlo rozhodnutí. Zda budou zamrznutí letos nebo nebudou, všechna rajčata půjdou na balkon. A hned!

Balkonová rajčata jsem pěstovala i loni a celkem se mi dařilo. I když jsem měla dost velké květináče, byly už staré, ošoupané, ale hlavně byly kulaté. Kvůli úspoře místa jsem se letos rozhodla pro nové. Hranaté. A větší.

U nás v obchodě však měli jen jakési obaly na květináče. No byly čtvercové, tak jsem je koupila. Jelikož na spodní straně byly naznačeny otvory, stačilo vzít ostrý nůž a z původního obalu vznikl klasický květináč. Hrany má cca 25×25 centimetrů. No zasadit do něj více než jedno rajče by asi nebyl dobrý nápad.

Ředkvička jako ideální soused rajčat

rajčata olemované ředkví

nové květináče s rajčaty a ředkví

„Co však s tolik nevyužitým prostorem? Nedalo by se tam něco vysadit?“, přemýšlela jsem. A věru že dalo. Ředkvičky. Ředkvička je nenáročná. Nepotřebuje mnoho prostoru a rychle roste. Dokonce se podle lunárního kalendáře s rajčaty i velmi dobře snáší. Koupila jsem tedy semínka zajímavé odrůdy s fialovými bulvičkami a vysila jsem je po obvodu květináče. Pěkně ručně. Jednu vedle druhé. Ve vzdálenosti asi tři centimetry. To abych je už nemusela jednotit. Semínka jsem zasypala zeminou, polila a čekala.

Týden se nic nedělo. A byla bych na ně snad i zapomněla. Jen jednou ráno při zalévání jsem je uviděla. Po okrajích květináčů tvořily jakýsi zelený lem. To je ale věc. Tak kromě užitku budu mít ještě i parádu. Super!

A co přesazena balkónová rajčata?

malý plůdek balkónové rajčata

malý plůdek balkónová rajčata

V průběhu týdne venku na balkoně se jim stonky zvětšily na dvojnásobek. Listy získaly úžasnou tmavozelenou barvu a každá už má několik květních pupenů. Zatím jsou všechny v pořádku. Ani horké slunce jim nevadí. Pokud by však měly přijít ledoví muži, rajčata na balkoně ochráním pomocí bílé netkané textilie. Osvědčila se mi už mnohokrát, tak věřím, že ani tentokrát nezklame. No pokud mrznout v květnu nebude, na první úrodu balkónových rajčat se můžeme těšit již mnohem dříve než loni.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..